Євгеній Холод: Видобуток вуглеводнів на Полтавщині має відбуватися за умови мінімізації шкоди довкіллю

e-mail Друк PDF

9 жовтня в обласному комунальному інформаційному агентстві «Новини Полтавщини» відбулася прес-конференція першого заступника голови обласної ради, голови фракції ВО «Батьківщина» в обласній раді Євгенія Холода, членів фракції ВО «Батьківщина»: голови постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігоря Горжія та депутата обласної ради Володимира Бобиля.

Темою розмови стали екологічні проблеми Полтавської області, пов’язані з діяльністю промислових підприємств, зокрема нафтогазовидобувного комплексу.

Як зазначив Ігор Горжій, одним із актуальних питань охорони довкілля області є забезпечення дотримання природоохоронного законодавства суб’єктами господарської діяльності, які отримали спеціальні дозволи на користування надрами, висновки державної екологічної експертизи та здійснюють буріння свердловин для видобування нафти, газу та газового конденсату. За його словами, внаслідок промислового видобутку вуглеводнів довкіллю області наноситься непоправна шкода. Так, значні обсяги небезпечних відходів буріння свердловин – шлами – замість утилізації вивозяться на полігони твердих побутових відходів територіальних громад. Для видобутку сланцевого газу підприємства проводять гідророзриви газоносних пластів за допомогою хімічного розчину, що становить небезпеку для водних горизонтів. «Яким чином утилізується цей розчин, і чи утилізується взагалі невідомо», – підкреслив Ігор Горжій.

Ці та інші питання, наголосив Євгеній Холод, неодноразово порушувалися депутатами обласної ради на засіданнях профільних комісій і нарадах за участю керівників обласної ради та нафтогазовидобувних підприємств, утім запитувану інформацію від видобувників вуглеводнів обласна рада так і не отримала.

Володимир Бобиль акцентував увагу журналістів на фактах забруднення довкілля у селі Базилівщині Машівського району. Внаслідок підземного витоку нафтопродуктів з ємностей Машівського цеху з видобутку нафти, газу і конденсату ГПУ «Полтавагазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування» відбулося забруднення ґрунтового покрову та ґрунтових вод на глибині 20-25 метрів. Ліквідувати забруднення довкілля токсичними речовинами підприємство принципово не бажає, незважаючи на неодноразові звернення громадськості та обласної ради.

Підсумовуючи виступи колег, Євгеній Холод висловив категоричну незгоду з твердженням окремих громадських активістів, що начебто Полтавська обласна рада умисно саботує погодження надання дозволів на видобуток вуглеводнів ПАТ «Укргазвидобування», чим підриває енергетичну безпеку держави.

«Полтавська обласна рада діє виключно в межах повноважень, визначених законом, – зазначив Євгеній Холод. – Депутати й надалі вимагатимуть від кожного підприємства дотримання природоохоронного законодавства. Видобуток вуглеводнів на Полтавщині має відбуватися за умови мінімізації шкоди довкіллю».

Щодо погодження надання спеціальних дозволів видобувним підприємствам на 21-й сесії обласної ради сьомого скликання, яке зумовило акції протесту громадськості, Євгеній Холод сказав: «При підготовці документів щодо користування надрами депутатами обласної ради розглядається інформація про розмір статутного капіталу підприємства, перелік засновників підприємства, за наявності – кінцевий бенефіціарний власник. У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація щодо кінцевих бенефіціарних власників зазначених підприємств. Відповідна офіційна інформація до обласної ради не надходила».

Також Євгеній Холод повідомив, що підготував депутатське звернення до Голови Служби безпеки України щодо надання інформації, чи є громадянин Російської Федерації Павло Фукс чи інший громадянин Російської Федерації кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «ІСТ ЮРОУП ПЕТРОЛЕУМ», ТОВ «ТВИНС ГРУП», ТОВ «СЕНС-Д», ТОВ «ПРАЙС КОМПАНІ», яким Полтавська обласна рада погодила надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціону.

Разом з тим, Євгеній Холод висловився за надання Державною службою геології та надр України дозволів на користування надрами виключно на аукціонах, з направленням половини виручених коштів до місцевих бюджетів громад, де проводитиметься видобуток корисних копалин.